Często nie przywiązujemy dużej wagi do tego, jak ozdobić dom czy klatkę schodową pary młodej, tymczasem jest to ważny element. Oczywiście większe możliwości mają osoby posiadające dom, gdyż można wtedy ozdobić zarówno ogród/podwórko jak i bramę, barierki drzwi, innymi słowy mówiąc – wszystko co tylko chcemy, a co jest widoczne dla innych. W ozdabianiu mieszkań raczej nie skupiamy się na wnętrzu, bardziej istotne są miejsca na zewnątrz, przez które wchodzą goście weselni, lub które są przez nich widoczne. Fakt, że nie wszyscy goście jadą do domu pani młodej czy pana młodego oraz fakt, że spędza się tam mało czasu nie znaczą wcale, że możemy odpuścić sobie dekorowanie tych miejsc. Nie musimy poświęcać wiele czasu i materiałów, żeby w jakiś sposób zaznaczyć swoją radość i ważne wydarzenie w swoim domu. Jeżeli samodzielnie wykonujemy wystrój sali weselnej, na pewno będziemy mieli w zanadrzu sporo materiałów, które nam zostaną i które możemy wykorzystać ozdabiając obszar wokół domu czy klatkę schodową. Podpowiadamy, jak w łatwy i szybki sposób, można wykonać proste, aczkolwiek subtelne dekoracje tych miejsc. Niezależnie od tego, czy chcecie ozdobić obszar wokół domu czy też klatkę schodową, pamiętajcie o tym, aby dekoracja tych miejsc była subtelna, elegancka i stonowana. Pstrokatość i mnogość ozdób sprawdzają się lepiej przy robieniu bram weselnych niż przy ozdabianiu domu.

DEKORACJA KLATKI SCHODOWEJ

Surowość klatki schodowej wysubtelnimy za pomocą  na przykład organzy w kolorze białym (lub dowolnym). Organzę układamy ładnie na poręczy barierki od piętra, na którym znajduje się mieszkanie pani/pana młodego, aż na sam dół. Na dwóch końcach organza może swobodnie opadać do ziemi, będzie wyglądało to bardzo elegancko. W równych odstępach, na materiale możemy zamieszczać także drobne bukieciki bądź pojedyncze kwiatuszki. Nadają się tu zarówno żywe jak i sztuczne kwiaty. Możemy wybrać taki kolor kwiatów, który dominuje na ścianach klatki schodowej lub taki, który będzie do niej pasował. Zwłaszcza w przypadku starych klatek schodowych dekoracja ta wygląda rewelacyjnie, i łatwo ją zrobić, gdyż nie ma żadnego problemu z przywiązywaniem elementów do poręczy i barierki. Przy nowoczesnych budowlach problem może być nieco większy, gdyż poręcze bywają okrągłe i kwiatuszki mogą się zsuwać, ale jeżeli przywiążemy je solidnie, nie będzie większych utrudnień. Dodatkowo, taki wystrój możemy jeszcze wzbogacić, układając po jednej i drugiej stronie każdego schodka kwiatuszek (bez łodygi). Najlepiej, jeżeli będzie w takim samym kolorze, jak kwiatuszki przywiązane do poręczy barierki. W tym przypadku również możemy zastosować kwiaty żywe lub sztuczne. Dobrze byłoby przymocować je do podłoża, gdyż przy schodzeniu pary młodej, suknia może o nie zawadzać.

W przypadku klatek schodowych z bardzo wysokim sufitem, wspaniale wygląda dekoracja zrobiona z balonów. Wystarczy zaopatrzyć się w balony (najlepiej 12 lub 14 cali) w dwóch kolorach, najlepiej kontrastujących z kolorem klatki schodowej. Po nadmuchaniu balonów, łączymy je żyłką, tworząc coś na wzór siatki lub pajęczyny i taką konstrukcję balonową zawieszamy albo przy suficie, albo nad schodami tak, aby powstał nam niemalże tunel z balonów.

DEKORACJA DOMU I OGRODU

Tutaj sprawdzają się wszelkiego rodzaju łuki i girlandy robione z balonów lub kwiatów zarówno sztucznych jak i żywych. Łuk z balonów możemy przymocować w miejscu, gdzie stoi brama. Najlepiej wybrać do niego jak największe balony (12 lub 14 cali), ilość kolorów dowolna. Mniejsze girlandy zrobione z kwiatów i liści prezentują się bardzo efektownie przy drzwiach frontowych. Można dodatkowo opleść je organzą/wstążką. Jeżeli do drzwi frontowych wiodą schody, warto ozdobić barierkę (na przykład w taki sposób jak barierkę klatki schodowej – organzą i kwiatami). Bramę czy balustradę balkonu można ozdobić w taki sam sposób – na górną część i boki bramy układamy organzę i w równych odstępach na organzie rozmieszczamy kwiaty żywe lub sztuczne. W przypadku balustrady balkonu organzę układamy tylko na poręczy. Na końcach może ona swobodnie zwisać.

DEKORACJA WNĘTRZA MIESZKANIA

Jeżeli ktoś decyduje się na dekorację wnętrza mieszkania, powinien zrobić to z wielkim umiarem. Wystarczy dosłownie kilka elementów – na przykład niewielka ilość balonów, które zawiążemy na żyłce, a żyłkę opleciemy maleńką girlandą zrobioną z kwiatów i liści. Na drzwiach/oknach można zawiesić ozdobne kokardy.wstążki. Jeżeli we wnętrzu domu znajdują się schody, balustradę możemy przyozdobić pojedynczymi kwiatami, lub bukiecikami. Do wazonów możemy włożyć świeże kwiaty, obok postawić świeczki.